A+ A-

Co je to nýtovací technologie?

Společnost GESIPA® vysvětluje

Trhací nýty

hospodárnosti a univerzálnosti neodmyslitelná v mnoha moderních průmyslových výrobách využívajících spojovací technologii. Spojuje výhody, jako je překonání omezeného přístupu ke konstrukčním dílům, trvale bezpečné spojení různých i citlivých materiálů a na přání dokonce umožňuje dokumentování procesu nýtování.

různými parametry, z různých materiálů, v různých tvarech, délkách a barvách. Podle účelu, pro který je trhací nýt GESIPA® určen, může GESIPA® zvolit mezi standardním modelem dodávaným ze skladu nebo speciálním trhacím nýtem určeným pro konkrétní případ použití.

Trhací nýt GESIPA® – Přehled pojmů

dutým nýtem a nýtovacím trnem. Dutý nýt tvoří opěrná hlava a dřík nýtu. Opěrná hlava se nachází na straně zpracování a má variabilní průměr a tvar. Vyrábí se ve variantách s plochou kulatou hlavou, se zápustnou hlavou a s velkou hlavou. Dřík nýtu se dodává v různých délkách podle tloušťky nýtovaného materiálu. Účelem nýtovacího trnu je deformace dříku nýtu. Dřík je opatřen určeným místem lomu, ve kterém dojde k odtržení nýtovacího trnu po skončení deformace nýtu. Plnicí část je část nýtovacího trnu, který zůstává v dutém nýtu. Zbytek nýtovacího trnu je část, kterou nýtovací nářadí odstraní z osazeného nýtu.

Trhací nýty GESIPA® – trvalé spoje

procesu nýtování dochází k tažení nýtovacího trnu čelistmi nýtovacího nářadí a přitom se dutý nýt deformuje až po určené pevné osazení v nýtovaném dílu. Nakonec se nýtovací trn utrhne v místě určeného lomu a lze jej předat k recyklaci. Zbytek nýtovacího trnu zůstává v dutém nýtu a podle případu použití může zajišťovat další pojistnou funkci.